• Solid brancheerfaring

    Solid brancheerfaring

    Hos Duoline kan vi opfylde næsten enhver wellness drøm. Vi laver både skræddersyede løsninger og færdige produkter, som kan bruges med det samme - Og det har vi gjort i 25+ år.

    • Mere end 25 års brancheerfaring.
    • Forhandler af pools, udespa, indespa, badekar, infrarød sauna, vildmarksbad, vildmarkssauna, tilbehør og wellnessprodukter til udlejningshuse.
    • Showroom i Billum.
  • Montering & service

    Montering & service

    Hos Duoline har vi kun kvalitetsprodukter - og vi hjælper gerne med at montere og servicere dem, så du kan nyde wellness uden bekymringer.

    • Egen serviceafdeling og montører
    • Få hjælp til montering og opstart.
    • 2 års fuld produktgaranti og 8 års suppleringsgaranti.

 

 

Ingen resultater matchede din søgning.

Kategorier

Produkter

De 3 vigtigste målinger for en poolejer, der bruger HTH-klor, er: pH, klorværdi og alkalinitet (TA), som alle kan måles med følgende:

Til kontrolmåling af alkalinitet kan anvendes teststrips, der kan måle TA.

Det er vigtigt, at testtabletterne ikke berøres med fingrene, da det giver forkerte målinger. Derudover skal vandet fra testeren altid hældes i kloak – ikke i poolen. Husk, at på tabletter til photometer, er teksten skrevet med sort, og på tabletter til håndryster er teksten med grønt!

FOR DEMONSTRATION KAN DU MED FORDEL SE VIDEOER OM KVALITETSMÅLINGER AF POOLVANDET I VORES VIDEOBIBLIOTEK.

 

Badevandets idealværdier

Jo oftere man måler og justerer sin vandkvalitet, jo flottere pool får man. Hvis man vil være 100% sikker på, at vandet er bakteriefrit, inden man hopper i, så bør man måle pH- og klorværdierne.

I en HTH-pool vil nedenstående værdier være din sikkerhed for rent badevand. Bruges der stabiliseret klor, bør cyanursyre (Cya) også måles. I en privat udendørs pool behøver man IKKE at måle bundet klor.

    • pH-værdi (min-max): 7,0-7,4
    • Frit klor (min-max): 1,0-5,0 mg/l – det anbefalede niveau er dog 1,0-3,0 mg/l
    • Bundet klor: så lav som muligt og maksimalt 0,5 mg/l

Hvis de målte værdier ligger udenfor disse intervaller, justeres der og efter 4 timer foretages en ny kontrolmåling. Cirkulationspumpen skal være tændt!

Kilde: https://aquagenius.net/dk/hvordan-maler-jeg-klor-ph-ta/